Sights
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók

Ismered a szlovén tengerpart látnivalóit, legszebb strandjait?

Zalakarosról 3-3,5 óra alatt elérheted,megcsodálhatod. Érdemes a szlovén tengerpartot is kipróbálni! Szlovénia látnivalói közül, a szlovén tengerpart az egyik legismertebb terület. 50 kilométer hosszú, s 3 nagyobb település alkotja: Piran, Koper, Izola illetve Portoroz, mely valójában Piran üdülőterülete. A javaslatunk az, hogy Piranban (vagy Portorozon) foglaljunk szállást, hiszen nagyon szép Piran középkori óvárosa, s ide akár minden este besétálhatunk. Piran Szlovénia legszebb tengerparti városa. Izola óvárosa is nagyon szép, szintén ideális választás, de ha Izolán van a szállásunk, nem tudunk besétálni esténként Piranba.

A szlovén tengerpart megközelítése

Zalakarosról Szlovénia felé az M7-es autópályán haladsz folyamatosan (pontosan úgy mintha Horvátországba mennél). A letenyei határ előtt lesz egy lehajtó jobbra, Ljubljana (SLO) jelöléssel. Ezt kell követni. Az M70-es autóúton haladsz, míg el nem éred Pince nevű települést. Tudom nehéz elhinni, de Pince már Szlovénia. Nincs semmilyen határátkelő, autóúton szépen megérkezel Szlovéniába, majd kigurulsz a legelső MOL kúthoz. Ugyanúgy néz ki ez a MOL kút mint Magyarországon, annyi különbséggel, hogy itt már euróban van a benzin. Itt tudsz szlovén autópálya matricát venni. Nincs más út, be kell menned, autópálya matricát kell venned. Ha nincs rögtön a határnál matricád, a kút mögött ott leselkedik a határőrség. 300 euró a helyszíni bírság + vehetsz a határőröktől matricát. Szinte végig autópályán éred el a szlovén tengerpartot. Mivel matricás rendszer van Szlovéniában, sehol nem kell megállnod, akár egyben levezethetsz a tengerpartig. Tudom, lehet kicsit furcsán hangzik, de gyorsabban leérsz a szlovén tengerpartra mint a horvátra. Nincs határellenőrzés, nincsenek fizetőkapuk, s mivel mindenki úgyis Horvátországba megy, így jól lehet haladni az autópályán.

Legfontosabb látnivalók

A szlovén tengerpart legszebb látnivalója Piran óvárosa. Kicsit talán Rovinjhoz tudnám hasonlítani. Egy keskeny félszigetre épült az egész város. Tele van olaszos villákkal, szűk sikátorokkal, nyüzsgő éttermekkel. 

Ha felmászunk a toronyba, három országot láthatunk

A domb tetején a Szent György templom harangtornya magaslik az egekbe. Ahogy Piranban sétálgatunk, mindig ezt a tornyot követi majd a szemünk. Engedjünk is a csábításnak, s másszunk fel a toronyba. A harangtoronyból jól látható az egész város és szinte az egész szlovén tengerpart belátható. Tiszta időben ha balra nézünk, Horvátországot, ha jobbra Olaszországot látjuk a távolban.

Egy apró gyöngyszem a szlovén tengerpart

Piranban a Tartini tér a város központja. Minden utca innen indul és ide tér vissza. Eredetileg itt a Tartini tér helyén volt Piran régi kikötője, majd a város terjeszkedésével feltöltötték ezt a területet. Nagyon sok szép, igazi velencei stílusú, barokk épületet találunk a Tartini téren illetve a környező utcákban.

Az egykori várból ma már csak részletek láthatók

Piran várfalai is különleges látnivaló. Eredetileg egy várfal és több erőd vette körbe Pirant. Mára csupán pár várfal részlet maradt meg az eredeti erődítményből.

Koper óvárosát mindenképpen nézzük meg

Koper óvárosát feltétlenül nézzük meg a szlovén tengerparton. Ez a legrégebbi város a környéken. Az eredeti Koper egy kis szigeten helyezkedett el. Kopert is elfoglalta a Velencei Köztársaság. Mai kinézetét is ekkor nyerte el. Az Osztrák-Magyar Monarcia idején feltöltötték a sziget és a szárazföld közötti csatornát. Elindult az ipari fejlesztés, s Koperből a Monarchia egyik legjelentősebb tengeri kereskedővárosa lett. Koperről annyit érdemes tudni, hogy nagyon szép, igazi romantikus hangulatú a történelmi óváros, de ahogy kilépünk az óvárosból, egy nyüzsgő városba, egy hatalmas tengeri kikötőbe, ipartelepre érünk ki. Ennek köszönhetően Koper inkább kirándulásra jó. Szállásunkat Piranban vagy Izolán érdemes lefoglalni.

Izola egy nyugis, mediterrán kisváros

Koper és Piran között helyezkedik el Izola. Eredetileg Izola egy apró halászfalu volt, majd az idegenforgalmi növekedés miatt, szétterült a város a környező partvonalakon, dombokon. Ha egy nyugis helyen szeretnél nyaralni, Izola lesz a megfelelő választás.

Az 550 méter hosszú Valeta alagút köti össze a Piran félsziget két partját

A Piran félsziget végén – ott ahol a félsziget a szárazfölddel találkozik – Portoroz és Strunjan között egy alagút található. Ha például Portorozon van a szállásod és kipróbálnád az északi strandokat, csak átsétálsz ezen az 550 méter hosszú alagúton, s máris a Piran félsziget ellentétes oldalán találod magad. Biciklit illetve elektromos rollert is bérelhetsz, mellyel még egyszerűbb a haladás.

A sólepárlót is érdemes megnézni

Ami még érdekesség a szlovén tengerparton, az a pirani sóbánya. Ez a Piran félsziget déli végén – a Lucija városrész után – a horvát határ előtt található. Ez egy lankás öböl, ahol a tengervizet leülepítik, s hagyják, hogy a víz teljesen elpárolódjon. A folyamat végén megmarad a fehéren fénylő, tiszta, tengeri só. Ha a szlovén tengerparton nyaralunk, tengeri sót nyugodtan vihetünk ajándékba!

Further pictures
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Szlovén tengerparti látnivalók
Our website uses cookies for a higher user experience
Close